Co to jest numer BDO i kogo dotyczy rejestracja? Podstawowe informacje
Co to jest BDO? Kto musi się zainteresować tym skrótem? To baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, która to zawiera rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Opisywany rejestr jest prowadzony od 2018 roku i jest dostępny dla każdego obywatela. Firmy ujęte w rejestrze są zobowiązane do regularnego raportowania do bazy danych informacji o odpadach. A kogo konkretnie dotyczy ta baza? Zobaczmy.
BDO rejestracja — na wniosek lub z urzędu
Rejestracja na wniosek i obowiązek cyklicznego raportowania do bazy BDO spoczywa na wszystkich przedsiębiorcach, co do których ma zastosowanie któryś z zapisów z poniższych ustaw:
Ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej
Do takich podmiotów zalicza się:
- wprowadzających na terytorium kraju produkty wymienione w załączniku nr 4a do w/w ustawy tj.: oleje smarowe, mieszanki olejowe, preparaty smarowe, dodatki, środki zapobiegające zamarzaniu, nowe i używane opony pneumatyczne (stosowane m.in. w motocyklach, rowerach, samochodach osobowych i ciężarowych),
- prowadzących odzysk lub recykling odpadów powstałych z tych produktów,
- organizacje odzysku zajmujące się tymi produktami,
- dokonujących eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów powstałych z tych produktów w celu poddania ich odzyskowi, lub recyklingowi.
Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji
Do takich podmiotów zalicza się:
- wprowadzających pojazdy,
- prowadzących punkty zbierania pojazdów,
- prowadzących stacje demontażu,
- prowadzących strzępiarki.
Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
Do takich podmiotów zalicza się:
- wprowadzających sprzęt lub autoryzowani przedstawiciele,
- zbierających zużyty sprzęt,
- prowadzących zakłady przetwarzania,
- organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
- prowadzących działalność w zakresie recyklingu lub innego niż recykling procesu odzysku.
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach
Do takich podmiotów zalicza się:
- wprowadzających baterie lub akumulatory,
- prowadzących zakłady przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów,
- podmioty pośredniczące.
Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Do takich podmiotów zalicza się:
- organizacje odzysku opakowań,
- dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych lub produktów w opakowaniach,
- eksportujących odpady opakowaniowe, opakowania lub produkty w opakowaniach,
- prowadzących recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych,
- wprowadzających opakowania lub produkty w opakowaniach,
- organizacje samorządu gospodarczego,
- przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową, o której mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach
Do takich podmiotów zalicza się:
- prowadzących przetwarzanie odpadów, którzy są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na ich przetwarzanie,
- transportujących odpady,
- sprzedających odpady lub pośredniczących w ich obrocie,
- prowadzących zakłady recyklingu statków,
- wytwórców odpadów zobowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów z wyłączeniem posiadaczy odpadów posiadających pozwolenie zintegrowane lub pozwolenie na wytwarzanie odpadów (podmioty te wpisywane są do Rejestru BDO z urzędu).
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Do takich podmiotów zalicza się:
- punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych prowadzone samodzielnie przez gminę lub wspólnie z inną gminą lub gminami,
- podmioty, które uzyskały wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.
Drugą grupą są podmioty wpisywane do rejestru BDO z urzędu przez Marszałka odpowiedniego województwa. W skład tej grupy wchodzą przedsiębiorcy, którzy:
- Uzyskali pozwolenie zintegrowane.
- Uzyskali pozwolenie na wytwarzanie odpadów.
- Uzyskali zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
- Uzyskali decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi lub zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.
- Uzyskali koncesję na podziemne składowanie odpadów.
Numer BDO — co to jest?
W tym miejscu możemy przejść do informacji zawartych w art. 54 ustawy o odpadach. Jest w nim mowa o indywidualnym numerze rejestrowym. To unikalny numer przypisany wyłącznie do jednego podmiotu.
A jak sprawdzić numer BDO naszej firmy? W tym celu należy skorzystać z wyszukiwarki na stronie systemu BDO, która znajduje się w zakładce – Rejestr podmiotów. Wyszukiwarka umożliwia znalezienie zarejestrowanych podmiotów po różnych kryteriach, między innymi po numerze NIP lub po nazwie firmy.
Numer BDO jest o tyle istotny, że podmioty go posiadające są zobowiązane do posługiwania się tym numerem w obrocie. Obowiązek ten określa art. 63 ustawy o odpadach, gdzie zapisano zobowiązanie, by umieszczać numer rejestrowy na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością. Nie uściślono konkretnie i dokładnie o jakie dokumenty chodzi, ale zasadnym wydaje się umieszczanie numeru BDO na fakturach sprzedaży.
Obowiązki przedsiębiorcy związane z BDO
Wszystkie firmy z wystawioną Kartą Przekazania Odpadu (KPO) mają obowiązek złożenia sprawozdania do BDO. W tym miejscu należy zaznaczyć, że obowiązek ten jest konieczny, tylko wtedy, gdy dana firma w roku kalendarzowym rzeczywiście wytworzyła odpady.
Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorców wpisanych do rejestru BDO jest uiszczanie jednorazowej opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Wysokość tej drugiej jest uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa — mniejsza dla mikroprzedsiębiorców i większa dla pozostałych podmiotów. Należy pamiętać, że opłaty rocznej nie uiszcza się w roku, w którym została uiszczona opłata rejestrowa.
BDO a integracja z systemem TPO
Liczba procedur związanych z BDO może być przytłaczająca. Tyczy się to w szczególności małych przedsiębiorców, ale nie tylko. Dlatego w firmie TPO wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rynku, oferując integrację konta BDO z naszym systemem. Przekłada się to między innymi na automatyczne generowanie kart przekazania odpadów, co jest znaczną oszczędnością czasu.
Przeczytaj także:
Wycena
Wprowadź dane swojej firmy by uzyskać ofertę cenową dopasowaną do Twoich potrzeb.
TPO sp. z o.o.
ul. Tymienieckiego 22/24
90-349 Łódź
NIP: 729-24-14-627
REGON: 472284523
BDO: 000037108
e-mail: bdo@tpo.pl