Otwierając gabinet weterynaryjny musimy spełnić wiele wymogów, które są niezbędne do rozpoczęcia działalności. Jednym z nich jest utylizacja odpadów weterynaryjnych. Powstałe w gabinecie odpady weterynaryjne to np. zużyte rękawiczki, waciki, gaziki, strzykawki, odpady z badań, diagnozowania, leczenia itp.
Odpady weterynaryjne – co do nich zaliczamy?
Zgodnie z nowym Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 3 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów do odpadów weterynaryjnych zaliczmy:
Odpady, które powstały podczas badań, diagnozy, leczenia jak również profilaktyki weterynaryjnej- 18 02
Różnego rodzaju narzędzia chirurgiczne użyte podczas zabiegów oraz ich resztki – 18 02 01 (z wyłączeniem 18 02 02)
Odpady, innego rodzaju, zawierające żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny. Mogą to być również inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt – 18 02 02*
Inne odpady, różne od tych wymienionych w kodzie 18 02 02 – 18 02 03
Chemikalia, które zawierają substancje niebezpieczne, jak również odczynniki chemiczne – 18 02 05 *
Chemikalia oraz odczynniki chemiczne, inne niż te, które zostały wymienione w kodzie 18 02 05 – 18 02 06
Przeterminowane leki cytotoksyczne i cytostatyczne – 18 02 07*
Leki, które nie zostały wymienione w kodzie 18 02 07* – 18 02 08
Oznaczenie odpadów niebezpiecznych
Odpady niebezpieczne, weterynaryjne podobnie jak odpady medyczne są oznaczone indeksem górnym w formie gwiazdki „*”, który znajduje się przy kodzie odpadów. Są to na przykład odpady:
Odpady zawierające żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny. Mogą to być również inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt
Chemikalia, które zawierają substancje niebezpieczne, jak również odczynniki chemiczne
Przeterminowane leki cytotoksyczne i cytostatyczne
Odpady weterynaryjne i medyczne – lista kodów
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Klimatu z 02 stycznia 2020 r w sprawie katalogu odpadów, zamieściliśmy na naszej stronie internetowej kody odpadów weterynaryjnych i medycznych.
Odbiór i utylizację odpadów weterynaryjnych najlepiej jest przekazać firmie zajmującej się taką działalnością. Usprawni to funkcjonowanie gabinetu weterynaryjnego i zminimalizuje problemy związane z gospodarką odpadami. Innymi słowy, otwierając gabinet weterynaryjny warto pomyśleć nad rozpoczęciem współpracy z taką firmą.
Firmy odbierające odpady medyczne i weterynaryjne w województwie łódzkim
W województwie łódzkim funkcjonuje niewiele firm, które odbierają odpady weterynaryjne. Jedną z najdłużej funkcjonujących firm na rynku jest TPO Sp. z o. o.
TPO Sp. z o. o. – odbiór odpadów weterynaryjnych i medycznych
Firma TPO dzięki wieloletniej działalności na rynku zdobyła doświadczenie, które pozwoliło jej na celne dostosowanie się do potrzeb klientów.
Jej największymi atutami są przede wszystkim:
terminowe odbiory odpadów, które firma realizuje zgodnie z ustalonym harmonogramem,
profesjonalna obsługa zatrudnionego personelu,
bezpłatna integracja systemów (wewnętrznego i BDO),
bezpłatny panel klienta, gdzie można sprawdzić harmonogram, odwołać podjazd kierowcy po odbiór odpadów, pobrać faktury, sprawdzić płatności, przeczytać ważne informacje dotyczące zmian w przepisach, zamówić worki na odpady medyczne lub pojemniki na odpady medyczne,
powiadomienie sms/e-mail dzień przed odbiorem odpadów,
e-faktury oraz indywidualna rachunek bankowy do rozliczeń,
możliwość zakupu pojemników i worków na odpady medyczne.
W czym może pomóc firma odbierająca odpady medyczne i weterynaryjne?
Podpisując umowę z firmą odbierającą odpady medyczne i weterynaryjne, nie musimy się martwić o gospodarowanie odpadami. Firma zabierze odpady zgodnie z wymogami rozporządzenia, a następnie przekaże je do utylizacji – spalarni.
Niektóre firmy proponują również usługę integracji systemów czyli połączenia strony BDO klienta z systemem firmy odbierającej odpady. Jest to rozwiązanie, która ułatwia pracę i funkcjonowanie gabinetu.
Ponadto, ocenić należy fachową obsługę i chęć pomocy.
Podsumowując, nad wyborem firmy odbierającej odpady weterynaryjne warto dobrze się zastanowić, a następnie wybrać taką, która wzbudzi nasze zaufanie. Jednak najważniejsze jest, aby przede wszystkim firma ta, terminowo odbierała od nas odpady.